mindfulness

Kurs Mindfulness Based Stres Reduction

Mindfulness czyli uważna obecność lub po prostu uważność. Jest to pojęcie, które określa  metodę  i  sposób  podejścia  do  leczenia  i  samorozwoju,  które  ma  korzenie w praktykach kontemplacji oraz medytacji.

Opiera się na nim wiele nowych nurtów psychoterapeutycznych, które są obecne w zachodniej psychologii oraz medycynie, ponadto jest to sposób życia i technika medytacyjna – umiejętność, która regularnie praktykowana przynosi harmonię wewnętrzną, redukcję przeżywanego stresu,  radość  i sprzyja zdrowiu, jednym słowem  podnosi  jakość  życia.

 

Twórcą  metody  Mindfulness, a dokładnie Mindfulness Based Stress Reduction (MBSR) jest profesor John Kabat-Zinn, założyciel powstałej w 1979 roku Kliniki Redukcji Stresu przy Centrum Medycznym Uniwersytetu Massachusetts.

Medytacja, czyli główne narzędzie jakim Mindfulness się posługuje, jest metodą, która została poddana wielu badaniom naukowym a jej skutecznosć i pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne wśród osób ją stosujących został potwierdzony. Mindfulness czerpie z buddyzmu i praktyk medytacyjnych, jednak nazywane jest “świecką medytacją”, gdyż wykorzystuje wnoszące wiele w sferę psychiczną człowieka ćwiczenia, bez przekazywania jakichkolwiek religijnych rytuałów czy dogmatów.

 

Jak to działa?

U pacjentów kliniki, którzy stosowali metodę opracowaną przez Johna Kabat-Zinna, zaobserwowano niesamowite efekty poprawy jakości życia na wielu płaszczyznach – była to umiejętność dostrzegania nowych perspektyw patrzenia na otaczający ich świat, wzrost samoakceptacji oraz samoświadomości, lepszy wgląd we własne procesy myślowe i emocjonalne, poprawa na płaszczyźnie relacji z innymi, wyższy poziom współodczuwania z innymi żyjącymi istotami – ludźmi i zwierzętami, nowy sposób reakcji na stresowe sytuacje, większa świadomość własnych automatyzmów w myśleniu i zachowaniu oraz umiejętność zarządzania tym zjawiskiem, lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne, poprawa zdolności koncentracji, wzrost wdzięczności odczuwanej w stosunku do zjawisk ich otaczających, poczucie większego komfortu w radzeniu sobie z przeżywaniem chronicznego bólu fizycznego jeśli takiego doświadczali i ogólny wzrost satysfakcji z życia.

JAK TO SIĘ ROBI, CZYLI ZASADA „TU I TERAZ”

Uważność to szczególny sposób funkcjonowania, w którym  jesteśmy  w  pełni  obecni w trwającej właśnie chwili. Dlaczego jest to cenny stan? Gdyż większość z nas ma tendencję do zbytniego koncentrowania swojej uwagi na przeszłości lub przyszłości. Rozpamiętujemy swoje porażki lub wspominamy jakieś poruszające nas kwestie albo też planujemy przyszłość – wyobrażamy sobie co będzie za rok, dwa, lub jak miło będzie gdy na przykład w końcu pojedziemy na wymarzone wakacje.

Często wydaje nam się, że właśnie wtedy na upragnionym urlopie, gdy schudniemy 5 kg lub gdy zdobędziemy lepszą pracę, zaczniemy być szczęśliwi. Żyjąc w ten sposób, zaprzątając sobie głowę jedynie przeszłością i przyszłością, nie oddając uwagi chwili obecnej, można przeżyć całe życie jak we śnie, oglądając się wstecz, lub wiecznie czekając na coś.

Często zapominamy lub nie mamy świadomości tego, że tylko teraźniejszość jest momentem gdy mamy realny wpływ na rzeczy. Tu i teraz. Tylko ta chwila która trwa teraz jest naszą prawdziwą rzeczywistością, naszym życiem. Jednak nawet jeśli te słowa brzmią dla ciebie przekonująco to wiedz, że najprawdopodobniej sama znajomość tej prawdy nie ma takiej mocy by zmienić cokolwiek w twoim życiu.

Ważne jest ćwiczenie, nauczenie się nowego sposobu funkcjonowania, tak różnego od dotychczasowego nawykowego działania. Ćwiczeniem, które najbardziej wspiera tryb bycia w obecnej chwili jest medytacja. Wbrew panującemu powszechnie przekonaniu medytacja nie jest stanem relaksu, odpłynięcia, oderwania się od rzeczywistości. Wręcz przeciwnie, jest to umiejętność skupienia uwagi na wybranym zjawisku (na przykład na obserwacji własnego oddechu) i wytrwanie przy obserwacji tego zjawiska, mimo tysiąca myśli przelatujących przez głowę, które mogą odciągnąć uwagę osoby medytującej.

John Kabat-Zinn powiedział, że ta praktyka jest prosta, a jednocześnie niełatwa. To pozornie sprzeczne zdanie świetnie opisuje pracę jaką masz do wykonania, gdy chcesz podjąć się praktykowania medytacji. Z jednej strony chodzi tylko o to by usiąść i pobyć chwilę ze sobą bez telefonu, włączonego TV, czy innych dystraktorów. Tylko Ty i szczególny stan skupienia na tym co dzieje się teraz. Z drugiej strony, codzienna praktyka może być trudna do utrzymania w świecie, w którym zadania do  wykonania  zdają  się  pączkować i rozrastać.

Jednak utrzymanie ćwiczeń, wykonywanie ich każdego dnia z łagodną dyscypliną procentuje, bo choć udowodniono, że Mindfulness ma dobroczynny wpływ na jakość życia ludzi to z jednym zastrzeżeniem – tylko na tych ludzi, którzy codziennie praktykują :).

Podczas medytacji możesz liczyć swoje oddechy, skupić się na dźwiękach z zewnątrz, na odczuciach z twojego ciała, na obserwowaniu myśli lub własnych emocji. Wybierasz jakiś przedmiot kontemplacji i pozostajesz przy nim, a za każdym razem, gdy twój umysł się rozproszy, uzmysławiasz to sobie i wracasz uwagą z powrotem do obserwowanego zjawiska.

To ćwiczenie dla twojego mózgu, które praktykowane codziennie, po pewnym czasie, po trosze, zaczyna wnosić w twoje życie wszystko to, co odczuwali pacjenci i pacjentki Kliniki Stresu Johna Kabata – Zinna oraz miliony osób które uczestniczyły w 8 tygodniowym Kursie Redukcji Stresu MBSR na całym świecie.

I ZACZYNAJĄ DZIAĆ SIĘ CUDA

Cuda, których doświadczają osoby regularnie medytujące polegają na zauważaniu przez nie szeregu zmian na wielu płaszczyznach – zarówno w sferze codziennego funkcjonowania, relacji z innymi oraz w sferze życia wewnętrznego.

Często dzieje się tak, że spotkanie z medytacją ułatwia nam radzenie sobie w sytuacjach, w których nie radziliśmy sobie wcześniej lub czuliśmy się w nich niepewnie. O wiele łatwiejsze jest też dostrzeżenie w naszym zachowaniu automatyzmów zachowań czyli utartych ścieżek, które mamy już wydeptane w swoim dotychczasowym zachowaniu, i na które wchodzimy raz za razem z przyzwyczajenia, bez udziału uważności, często powielając wciąż te same błędy.

 
 

Kiedy medytacja staje się częścią naszego życia, cuda których możemy doświadczyć, polegają na doznawaniu małych olśnień, które prowadzą do lepszego zrozumienia tego co dzieje się w naszych umysłach i emocjach. Te małe zmiany zaczynają się łączyć  ze  sobą,  napędzając  często  zaskakujące  przeobrażenia w naszym świecie zewnętrznym i wewnętrznym.

Ćwiczenia uważności to piękny dar, który możesz dać samemu sobie. Po pewnym czasie wysiłek włożony w kroczenie tą drogą procentuje tym, że zaczynasz lepiej rozumieć siebie a twoje życie staje się bogatsze w doznania i nabiera nowego znaczenia. Zachęcam Cię do tego by dać sobie szansę i zobaczyć co się wydarzy. 

Opis przebiegu kursu

Kursy obejmują 29 godziny zegarowe: 8 niemal trzygodzinnych spotkań oraz jedno spotkanie siedmiogodzinne zwane Dniem Uważności, które odbywa się zwykle w sobotę lub niedzielę.

Nieodzownym elementem kursu, oprócz uczestniczenia w cotygodniowych spotkaniach, jest codzienna praca własna  uczestników bazująca na materiałach otrzymanych od prowadzącego nauczyciela. Bedą to skrypty oraz nagrania audio.

Zapraszając Cię na 8 tygodniowy kurs Mindfulness, nie proponuję Ci jednorazowego doświadczenia, naskórkowego dotknięcia tego czym jest Mindfulness, ani wykładu na ten temat.

Nie będzie to jednodniowy ani nawet kilkudniowy warsztat, na którym prowadząca prezentuje Ci jakąś nową ideę, pozwala krótkotrwale jej doświadczyć a później wracasz do domu i z początkowej ekscytacji, powoli wytracasz cały zapał do tego, czego na warsztacie mogłaś/mogłeś spróbować.

Nie będzie też tak, że posiedzimy razem w “tu i teraz” a później rozejdziemy się w swoją stronę, a Ty pozostaniesz niepewna/niepewny tego czy dobrze wszystko zrozumiałaś oraz tego w czym właściwie wzięłaś/wziąłeś udział.

Kurs Mindfulness jest czymś innym, czymś więcej. Zapraszając Cię do niego, tak naprawdę zapraszam Cię do wejścia w proces, który ma na celu to, byś zbliżył/zbliżyła  się do samego/samej siebie. Jest to 8-tygodniowe wchodzenie coraz głębiej w istotę uważności, nie teoretyzując lecz doświadczając jej chwila po chwili. Poprzez kolejne tygodnie, przyglądając się twoim odczuciom z ciała, emocjom, myślom, nawykowym reakcjom, czynnikom, które wywołują u Ciebie stres, relacjom, sposobom w jaki możesz zadbać o siebie oraz jakości twojej komunikacji ze sobą i z innymi masz wyjątkową okazję nawiązać kontakt z samą sobą oraz poczuć i dowiedzieć się czegoś cennego o tej wyjątkowej istocie, którą jesteś.

 

 

Wchodząc w ten proces zobowiązujesz się do intensywnej pracy, nie tylko w te dni, w których będziemy spotykać się jako grupa, lecz każdego dnia poświęcać czas i wykonując zalecone na kolejne tygodnie ćwiczenia z samym/samą sobą.

Jestem w tym procesie z Tobą i z grupą, co oznacza, że przez 8 tygodni tej przygody masz wsparcie nauczycielki i możesz z nią porozmawiać o wszystkim co się na tej drodze u Ciebie pojawia, o doświadczeniach przyjemnych, neutralnych i bolesnych. Jednocześnie masz we mnie osobę, która ma za zadanie pielęgnować Twoje zaangażowanie w proces i stać na jego straży, łagodnie pomagając Ci przez niego przejść.

Ta 8-tygodniowa przygoda często staje się startem do potężnych zmian w życiu. Tak stało się u mnie, zmiany przyszły a wraz z nimi bardzo silne poczucie misji do tego, by się dzielić się esencją uważności.

 

 

Kurs MBSR jest dedykowany dla każdego kto chciałby:

•    zmniejszyć odczuwalne, negatywne skutki stresu
•    nauczyć się świadomie zarządzać swoimi myślami i emocjami
•    dostrzec i zmienić nawykowe wzorce reakcji
•    zaprzyjaźnić się ze sobą
•    zwiększyć akceptację zjawisk na które nie mamy wpływu
•    nauczyć się być “tu i teraz”
•    zdobyć umiejętność medytacji i przekonać się jak korzystnie wpływa na ciało i umysł
•    rozwijać uważność w codziennym życiu
•    lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami
•    polepszyć relacje z samym sobą
•    polepszyć relacje z innymi

 

•    docenić swoje życie za to, że jest właśnie takie jakie jest
•    częściej czuć radość, wdzięczność, spokój
•    zwiększyć pewność siebie
•    przestać rozpamiętywać przeszłość
•    obniżyć poziom lęku
•    lepiej radzić sobie z doświadczeniem fizycznego bólu
•    zrozumieć, że nasze życie jest w naszych rękach i mamy na nie realny wpływ
•    rozwinąć kreatywność
•    zwiększyć u siebie umiejętność koncentracji
•    uzyskać praktyczne metody i narzędzia prowadzące do zwiększenia zadowolenia z życia.

 

Praktykowanie mindfulness zwiększa dobrostan w każdym aspekcie funkcjonowania.

skontaktuj się ze mną: