o mnie
Jestem Ola Łomzik. Pomagam innym poznawać siebie z poprzez konsultacje psychologiczne, psychoterapię, sesje coachingowe oraz prowadzone szkolenia z zakresu rozwijania kompetencji miękkich, redukcji stresu, odporności psychologicznej oraz Mindfulness. Jestem wielką entuzjastką chodzenia piechotą i czytania książek.
O mojej organizacji
Idea „Poznaj się ze sobą” realizowana jest poprzez promowanie psychoedukacji i pomoc w rozwijaniu się osób i organizacji. Aby żyć świadomie i móc realizować swoje dążenia, należy wiedzieć kim się jest i do czego się zmierza. Warto również rozpoznać wewnętrzne blokady, które mogą zatrzymywać nasz potencjał i samorealizację. Takie działania mogą transformować zarówno prywatne życie ludzi, jak i kształt i produktywność organizacji. Tym wszystkim zajmuję się w Poznaj się ze sobą w ramach indywidualnych sesji coachingowych oraz organizowanych warsztatów i szkoleń.
Perspektywa zwierzęca
Moje życie jest powiązane z trzema zwierzętami, które zamieszkują mój dom – jest to Maniek – rudy wyżeł węgierski oraz rodzeństwo kotów dachowców, braci, którzy kiedyś potrzebowali pomocy i już u nas zostali. Ich bycie blisko i możliwość pogłaskania ciepłej sierści podnosi moją jakość życia.
Perspektywa dla wielbicieli talentów Gallupa
Mój najsilniejszy talent to wg testu talentów Instytutu Gallupa to: Intelekt. Ważna jest dla mnie wiedza i jej zdobywanie. Czuję ciekawość informacji, która dotyczy głównie psychologii. Z tego powodu nie mam czasu na czytanie powieści choć bardzo je lubię – ale bardziej ciągnie mnie do opisów klasycznych badań psychologicznych. Naturalnie zwracam uwagę na słowa – są dla mnie ważne. Od dzieciństwa najbardziej lubiłam te nauczycielki i tych nauczycieli w szkole, którzy ładnie mówili. Język fascynuje mnie jeszcze bardziej niż psychologia.
Drugi mój talent to: Relacje. Lubię być z ludźmi i zwykle inni dobrze się czują w moim towarzystwie. W naturalny sposób tworzę autentyczne relacje i szczere więzi. Jestem otwarta i szczera w kontaktach społecznych. Najcenniejsze wartości jakie otrzymałam w życiu płynęły od innych – osób, które mnie inspirowały i które podziwiałam ale również od takich, z którymi kontakty były dla mnie trudne – dzięki temu mogłam więcej dowiedzieć się o sobie samej.
Trzeci talent: Empatia. Wyczuwam nastroje i emocje innych, naturalnie buduję relacje. Mam łatwość w pomaganiu innym w wyrażaniu swoich uczuć. Daję innym poczucie bycia dobrze zrozumianym. Swoją postawą naturalnie buduję w innych poczucie bezpieczeństwa w kontakcie.
Czwarty: Zbieranie. U mnie dotyczy to słów, zwrotów, gromadzę je przez czytanie i słuchanie. Zbieram w umyśle piękne konstrukty słowne. Zawsze gdy słucham piosenek Wojciecha Młynarskiego, nie mogę się nadziwić jak on pięknie potrafił łączyć słowa. Doceniam pomysł i kunszt pisarzy. Moje największe marzenie to napisać kilka książek. Mam stosy własnych zapisków i pomysłów. Kompletny szkic jednej powieści i charakterystykę bohaterów. Jednocześnie tworzę notatki do książki poradnikowej dotyczącej …samopoznania oczywiście.
Piąty: Strateg. Myślenie strategiczne z jednoczesnym generowaniem wielu pomysłów na rozwiązania jest moim naturalnym zasobem. Wiele takich rozwiązań po prostu pojawia się w moim umyśle. Łatwo mi również wyrazić je w postaci słów. Szybko podejmuję decyzje.
Perspektywa ogródkowa
Przydomowy ogródek to dla mnie ważne miejsce, choć moja historia układania się z ogrodnictwem jest długa i pełna wybojów. Jej początek ulokowany jest we wczesnym dzieciństwie i rozpoczął się skrajną niechęcią i awersją do pędraków i dżdżownic – później miejsce miało wiele zwrotów akcji i zmian w moim nastawieniu do prac w ziemi. Mimo, że do swojego ogrodu podchodzę z dużą swobodą – czasem jest wypielęgnowany a czasem zarasta chwastami – to wierzę w to co udowodniły badania naukowe – kontakt z przyrodą może koić i łagodzić naszą psychikę lub pomagać zdrowieć, nie tylko ciału ale też umysłowi. A gdy przychodzi zima mam ogród również w domu w postaci 42 doniczkowych kwiatków.
Perspektywa rodzinna
Perspektywa którą zrozumieją mole książkowe
Książki są dla mnie ważne. Książka to najlepszy nauczyciel, przyjaciel, edukator i rozrywka. Gdy miałam 8 lat zapisałam się bo biblioteki dziecięcej w moim miasteczku. 5 lat później zrobiono dla mnie wyjątek i pozwolono zapisać się do biblioteki dla dorosłych (na dwa lata przed wymaganym skończeniem 15 lat) bo przeczytałam wszystkie książki jakie biblioteka miała w swoich zasobach. W obecnych czasach czytanie czasem może być dla nas trudne, nie stanowi już takiego kopa dopaminy dla naszych neuronów gdy konkuruje z serialem lub scrollowaniem Internetu. Dlatego świadomie staram się dbać o to, by czytanie nie zostało wyparte przez inne, być może pozornie atrakcyjniejsze, ale nie tak szlachetne rozrywki. Nadal myśl o położeniu się z książką i herbatą na kanapie wywołuje u mnie uczucie radości i mam nadzieję, że tak to się utrzyma do końca mojego życia.
Perspektywa edukacyjna
Akademicko jestem magistrem psychologii ze specjalnością kliniczną oraz magistrem pedagogiki. Obecnie w trakcie 4 letniego szkolenia psychoterapii w nurcie poznawczo behawioralnym co uprawnia mnie do prowadzenia psychoterapii w tym nurcie.Ukończyłam pełne, roczne szkolenie trenera biznesu SET zwieńczone treningiem interpersonalnym akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Jestem profesjonalnym coachem. Uczyłam się coachingu przez ponad dwa lata w ramach: rocznego szkolenia z coachingu biznesowego w Wyższej Szkole Bankowej gdzie uczyli mnie między innymi Patryk Lange i Marta Smolińska, pół rocznego szkolenia Diet Coachingu w Instytucie Świadomego Rozwoju Urszuli Mijakowskiej, pół rocznego kursu Coaching Zaawansowany w szkole dr Ewy Mukoid). Ukończyłam dwuletnie studium nauczycielskie w Polskim Instytucie Mindfulness zdobywając dwa tytuły uprawniające mnie do nauczania Mindfulness: certyfikowanego trenera Mindfulness Based Stress Reduction oraz ceryfikowanego Trenera Mindfulness Based Compassionate Living. Moi mentorzy i nauczyciele uważności to między innymi Małgorzata Jakubczyk, Jolanta Tadeusiak, dr Aleksandra Dembińska, Frits Koster, Erik van den Brink, dr Linda Lehrhaupt.
Perspektywa Poznaj się ze sobą
Ważne jest dla mnie promowanie psychoedukacji. Angażuję się w to poprzez pracę psychologiczną, psychoterapeutyczną w nurcie poznawczo-behawioralnym, coachingową, mój autorski podcast o badaniach w psychologii, czy szkolenia, które prowadzę a które dotyczą tematu rozwoju samoświadomości i kompetencji. Wierzę w to, że budowanie samowiedzy ma potencjał do tego by jakość naszego życia była wyższa, niż gdybyśmy się w tematy poznania siebie nie zagłębiali. Propagowanie wiedzy psychologicznej i wspieranie innych w poznawaniu i rozumieniu siebie jest odczuwane przeze mnie jako misja i dlatego odnajduję w sobie energię i niesłabnący entuzjazm by tą drogą podążać.