diet coaching

W ramach diet coachingu możemy pracować z Twoimi celami i dążeniami w obszarze szeroko pojętego zdrowego trybu życia. Szukać motywacji do utrzymania wspierającej twoje zdrowie diety, badać przeszkody na tej drodze. Sprawdzać jaki masz stosunek do jedzenia. Uczyć się umiejętności uważnego jedzenia. Wspierać nastawienie oparte na życzliwości do samej/samego siebie, które ułatwia dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych.

Dlaczego diet coaching? Bo poza kotem, świnką morską, pracą zawodową, planem na najbliższe wakacje, być może dziećmi lub brakiem czasu, czy wymaganiami wobec własnej diety czy sylwetki, posiadasz też:

I pewnie masz też jakieś cele które chcesz osiągnąć. Mogą to być twoje marzenia, pragnienia, dążenia.
Czy wiesz co ułatwia ich realizację? Przyjrzenie się tym trzem sferom, które widzisz wyżej.

po pierwsze

a w nim:

przekonania

Przekonania, czyli Twoje myśli i poglądy o ludziach, o sobie oraz o tym jaki jest świat. Czy wiesz, że wiele z nich to przekonania, które  przejąłeś/przejęłaś od swoich rodziców i nie wynikają one wcale z twoich doświadczeń? Są też takie, które mają moc ograniczającą Cię i powstrzymującą przed rozwojem czy realizowaniem twoich dążeń.
Coaching daje ci możliwość by we wspierającej atmosferze przyjrzeć się Twoim przekonaniom. Sprawdzić, które z nich Ci służą, a które oddziałując z ukrycia, mogą niweczyć Twoje wysiłki jakie podejmujesz chcąc jakiejś zmiany w swoim życiu. Wszyscy mamy tego typu przekonania. Często sama świadomość ich istnienia powoduje, że tracą one swoją moc. Istnieją też metody na to, by zastępować samoograniczające przekonania tymi wspierającymi.

    wartości

    Wartości, czyli super mocne przekonania dotyczące tego, co jest dla Ciebie ważne w życiu. Przykładowe wartości to: bezpieczeństwo, miłość, rozwój, bliskość, radość, harmonia, pasja.
    Bywa tak, że realizacja celu nie udaje się, bo jest niezgodna z wartościami jakie nosisz w sobie, których sobie nie uzmysławiasz. Praca nad wyodrębnieniem tych wartości, które są dla Ciebie najważniejsze, a następnie poukładanie ich w hierarchię, powoduje, że zyskujesz w swoich działaniach spójność, większą energię i motywację do zmiany. Pojawiają się one wraz ze świadomością, że Twój mały cel na tu i teraz leży w harmonii z tym co jest dla Ciebie naprawdę ważne i jest zgodny z szerszym trendem w Twoim życiu, z ideą która jest Ci naprawdę bliska.
    Praca z wartościami to jeden z ważnych elementów procesu coachingowego, często pozwala klientowi uzyskać szerszą perspektywę w patrzeniu na swoje życie jako całość.


    schematy postępowań

    Często zmianę mogą utrudniać pewne automatyzmy w myśleniu i działaniu jakie produkuje nasz umysł. Jest to zjawisko, za pomocą którego mózg próbuje usystematyzować swoje reakcje i ustalić procedurę postępowania w odpowiedzi na podobne sytuacje z którymi mamy do czynienia. Mózg robi to, by oszczędzać swoją energię i nie musieć odbierać tak dużej ilości bodźców za każdym razem gdy rozpozna sytuację jako znaną.
    Schematy postępowań to również nasze nawyki, w które obrastamy w czasie życia. Okazuje się że trwanie w tych, które nie są dobre dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, może być dla nas źródłem dyskomfortu a nawet cierpienia. Wyjście z pętli nawyku może być trudne do osiągnięcia. W procesie coachingu możemy pochylić się nad takimi trudnościami i efektywnie z nimi pracować, zastępując niechciane nawyki bardziej wspierającymi wzorcami zachowań.

     

    myśli

    Myśli niespokojne, natchnione, trudne, radosne, męczące. Myśli przyjemne i takie które napędzają stres. Często za ich pomocą opowiadamy sobie historie utkane z naszych obaw, które nie mają żadnego związku z rzeczywistymi faktami. A tymczasem myśli są tylko myślami, są to krótkie zdarzenia neurologiczne produkowane przez twój mózg. Nie musisz się w nie wikłać i utożsamiać się z nimi. Podczas coachingowej współpracy przyglądamy się temu zjawisku i uczymy się dystansu do niego, zauważamy, że myśli przychodzą i odchodzą i że nie mamy obowiązku identyfikować się z nimi.

    emocje

    Jesteś w nie biologicznie wyposażony/wyposażona. Za każdą myślą stoi jakaś emocja. Są krótkotrwałe – średnio emocja trwa około 90 sekund, ale jeśli ją karmisz np. za pomocą wspomnień, może trwać o wiele dłużej. Towarzyszą Ci zawsze, choć czasem nie zdajesz sobie z tego sprawy.
    Podstawowe emocje to złość, strach,smutek,wstręt,szczęście. Stabilność emocjonalna zachodzi wtedy, gdy w pełni odczuwasz wszystkie emocje. Łatwo jest doświadczać tych „przyjemnych” uczuć, te trudne są często przez nas wypierane i odpychane. Tymczasem tylko ta emocja którą dopuścisz do głosu i pozwolisz jej wybrzmieć w swoim umyśle, sercu i ciele, ma szanse rozpuścić się i odejść. Inaczej może być ciężarem, który dźwigasz nieświadomie na swoich barkach.
    Emocje z którymi walczysz lub które wypierasz są jak nierozładowana energia – kumulują się i mogą oddziaływać na ciebie z ukrycia. Mogą latami obniżać twój nastrój, potęgować odczuwanie stresu czy powodować choroby.
    W coachingu uczymy się rozpoznawać i przeżywać emocje. Dawać każdej z nich te 90 sekund, by mogła wybrzmieć i odejść. Uczymy się jak ich nie unikać, ale też ich nie karmić.

     

    po drugie

    Pozwolenie emocji na to, by wybrzmiała obejmuje także pracę z ciałem,
    gdyż każda emocja ma swoje odbicie w Twoim ciele i gdzieś w tym ciele
    jest odczuwalna. Szukając tych wrażeń, które wywołują w Twoim ciele
    emocje, pracujesz nad tym by być w nim zakorzenionymi, wspierasz
    integrację na linii ciało – umysł. Efekty tych wysiłków mogą służyć Ci
    na każdym polu – zarówno w pracy z Twoimi celami jak i w codziennym
    funkcjonowaniu.

    Aleksander Lowen powiedział: „Pozostajemy ślepi na rzeczywistość ciała i uczuć. A to przecież CIAŁO rozpływa się z miłości, sztywnieje ze strachu, trzęsie się ze złości, dąży do ciepła i kontaktu.”

    Z tego powodu mój styl pracy coachingowej nie pomija ciała. Kiedy to tylko możliwe staram się przyciągać uwagę klienta do odczuć i wrażeń, jakie odczuwa w swoim ciele, w trwającej chwili. Taka uważność na ciało pomaga odkodować zablokowane emocje, wspiera integrację ciała, umysłu i duszy, potęguje spontaniczność, wzmacnia świadomie odczuwanie chwili obecnej z udziałem wszystkich zmysłów. Pomaga zwolnić tryb działania i bardziej zanurzyć się w „byciu”.

    Efekty tego zwrócenia uwagi ku własnemu ciału mogą być bardzo wspierające w realizacji twojego celu, czegokolwiek ten cel dotyczy.

     

    po trzecie

    Twoja dusza, tak jak Twój umysł i ciało, ma swoje potrzeby, które dążą do zaspokojenia. Dla każdego te potrzeby mogą stanowić coś innego.To może być potrzeba odczuwania głębokiego sensu w twoich działaniach, potrzeba znalezienia swojego przeznaczenia czy misji na tej planecie, uważność, medytacja lub na przykład wiara.
    Gdy pracujesz intensywnie nad swoim rozwojem czasem zdarza się taka chwila gdy zaczynasz zadawać sobie wielkie pytania. A jednym z nich może być słynne “Po co to wszystko?”
    Jako osoba praktykująca świecką medytację Mindfulness i żyjąca w duchu uważności, chętnie podejmuję się pracy coachingowej z zagadnieniami dotyczącymi etyki, ego, własnych pragnień, poszukiwania sensu, potrzeb duchowych czy wyzwań dotyczących uważności.

     

    skontaktuj się ze mną: